Wypalenie zawodowe nauczycieli i jak sobie z nim radzić?

Wypalenie zawodowe nauczycieli i jak sobie z nim radzić

Praca w szkole to nie sielanka. Nauczyciele każdego dnia są narażeni na wiele trudnych doświadczeń, które stopniowo mogą ich wpędzać w kłopoty natury psychologicznej, a z czasem… absencji chorobowej.

Nie jest tajemnicą, że praca jaką wykonujemy powinna być dobrze zintegrowana z naszym życiem, a barometrem owej integracji jest nasze samopoczucie. Mając poczucie równowagi możemy więcej, jesteśmy bardziej kreatywni, otwarci i zorientowani na rozwiązywanie bieżących problemów zawodowych. Czasami jednak problemy zawodowe przytłaczają do tego stopnia, że czujemy się bezradni, przytłoczeni i… wypaleni zawodowo.

Zespół wypalenia zawodowego polega przede wszystkim na obniżeniu naszego poczucia satysfakcji i sensu wykonywanej pracy, nawet gdy odpowiada naszym pasjom, zainteresowaniom i talentom. Dramat ten, dotyka zwłaszcza osoby, które pracują intensywnie z innymi ludźmi (nauczyciele, lekarze, przedstawiciele handlowi, osoby piastujące odpowiedzialne stanowiska kierownicze itd.). Głównym powodem jest na ogół nagromadzone zmęczenie wynikające ze stresu i odpowiedzialności jaka jest ich codziennym udziałem, a także brak nowych inspiracji.

Sygnały alarmowe

Proces ten zaczyna się powoli i podstępnie. Jeśli zaczynamy odczuwać: wyczerpanie emocjonalne i utratę wiary we własne możliwości zawodowe, obojętność, poczucie bezsensu, negatywną samoocenę połączoną z doświadczaniem lęku o przyszłość i stabilność pracy, poczucie winy i krzywdy – to stany, których nie wolno lekceważyć. Osoba wypalona na tle zawodowym z dnia na dzień traci energię życiową mimo, iż praca stanowiła dla niej źródło satysfakcji. Wypalenie objawia się także poprzez wyłączenie się z innych aktywności: towarzyskich, rodzinnych i depresję oraz wiele schorzeń somatycznych.

Główne objawy wypalenia zawodowego:

 • wyczerpanie fizyczne, poczucie chronicznego zmęczenia;
 • utrata apetytu;
 • bezsenność;
 • różnorodne bóle bez wyraźnej przyczyny, także migrenowe bóle głowy
 • poczucie niezdolności do podejmowania decyzji
 • poczucie przytłoczenia;
 • utrata zaangażowania w pracę
 • niecierpliwość, wybuchy irytacji a nawet agresji;
 • utrata zainteresowań;
 • niechęć do wprowadzania jakichkolwiek zmian;
 • uzależnienia (przyjmowanie środków uspokajających, używek);
 • poczucie bezsilności i winy z powodu wyników swojej pracy ;
 • izolacja od innych i stany depresyjne.

Co robić gdy zaobserwujemy u siebie powyższe objawy?

Objawy te mogą wymagać specjalistycznej pomocy psychologicznej i terapeutycznej. W stanach umiarkowanych (początki) zaleca się: odpoczynek, relaksację, trening radzenia sobie ze stresem oraz opanowanie umiejętności dbania o siebie lub skorzystanie z coachingu osobistego (poszukanie szkoleń dających nowe kompetencje i nową energię do pracy).

Wypalenie zawodowe jest szczególne groźne w przypadku osób, których praca nie jest związana z ich zainteresowaniami, i towarzyszy im chroniczne poczucie funkcjonowania poniżej swoich możliwości. Praca, do której nie mamy przysłowiowego serca jest bolączką lub nawet udręką wielu z nas (z badań wynika, że około 70%). Jeśli ta sytuacja dotyczy również Ciebie – warto postawić sobie pytanie: dlaczego wykonujesz tę pracę?

Najczęstszym powodem tego stanu rzeczy jest brak świadomości własnego potencjału, realnych możliwości i celów. Chcemy mieć inną pracę, oczywiście lepszą, ale nie jesteśmy w stanie określić jaką. Kolejną przyczyną może być niskie poczucie własnej wartości. To niestety problem całych pokoleń. Pośrednio jest to efekt wychowania (i edukacji!), dzięki której ludzie wiedzą świetnie w czym są słabi, a nie mają świadomości w czym tkwi ich siła, jakimi talentami się wyróżniają i jakie są ich zainteresowania.

Świat się nie zmieni – to Ty musisz się zmienić i zmienić swoje myślenie o samym sobie.

Belfrze… do dzieła!

Nie ustawaj w rozwijaniu swoich talentów i umiejętności. Pamiętaj o tym, aby każdego dnia znaleźć czas dla siebie, kiedy to będziesz mógł się zrelaksować i nabrać dystansu do bieżących wydarzeń. Każdego dnia przeżywaj tylko jeden dzień. Nie trać cennej energii na zamartwianie się kolejnym dniem lub rozpamiętywanie przeszłości. Pamiętaj, że błędów nie popełniają tylko ci, którzy nic nie robią. Błąd i porażka są tak jak sukces częścią naszego życia. Przekuwaj zatem pomyłki w mądrość i doświadczenie, którą będziesz się mógł podzielić z uczniami. Stale poszukuj inspiracji i pamiętaj: Twoja praca jest ważna i wartościowa!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *